Framtidens Falun bygger vi tillsammans! Fråga oss om vad vi tycker!

Posted by Jonny in Uncategorized | Kommentarer inaktiverade för Framtidens Falun bygger vi tillsammans! Fråga oss om vad vi tycker!

Falun är en fantastisk kommun. Här finns den moderna staden tillsammans med levande landsbygd, traditioner och natur. De senaste årens socialdemokratiska politik har förbättrat Falun. Vår kommun växer. Landstinget har skapat en ekonomi i balans utan att tumma på jämlik vård efter behov.

Trots den positiva utvecklingen i Falun är det tydligt att någonting håller på att gå sönder i samhället. Arbetslösheten har bitit sig fast. Skolan har stora utmaningar. De anställda i vården känner ofta stress. Människor far illa av vinstjakten i välfärden. Verkligheten visar att det inte fungerar att sänka skatten och privatisera. I Falun ska vi inte ställa sjuka mot friska, äldre mot yngre, män mot kvinnor, stad mot land, den som har jobb mot den som saknar ett.

Vi är ett framtidsparti som har idéer och skarpa förslag på hur kommunen, landstinget och Sverige kan utvecklas de kommande åren. Vi har erfarenheten och vill med den bygga på ett synsätt där vi tar vara på människors olikheter som ett positivt uttryck för en mångfald som gör oss starka tillsammans.

Nu är det bara veckor kvar till valet. Passa på att de kommande veckorna och dagarna kontakta oss, resonera och jämför. Vi finns i valtältet*, på torgmöten, på www.falun.socialdemokraterna.se och www.facebook.com/falusossarna. Ett bättre Falun för alla bygger vi tillsammans!

Undertecknare är alla S i Faluns talespersoner i olika frågor, som du kan mejla genom att klicka på respektive e-postadress:

Roza Güclü Hedin, riksdagen, roza.guclu.hedin@riksdagen.se

Karl-Erik Pettersson, kommunfullmäktige, karl-erik.pettersson@falun.se

Susanne Norberg, kommunstyrelsen och folkhälsa, susanne.norberg@falun.se

Jonas Lennerthson, trafik och samhällsbyggnad,  jonas.lennerthson@falun.se

Jessica Wide, barn och utbildning, jessica.wide@falun.se

Ragnar Kroona, energi och vatten, ragnar.kroona@telia.com

Christina Knutsson, social- och familjeomsorg, christina.knutsson@falun.se

Staffan Nilsson, kultur och fritid, snn.staffan@telia.com

Anna Fält, miljö, anna.falt@falun.se

Christer Falk, äldreomsorg, christer.falk@falun.se

Kim Söderström, bostäder, kim.soderstrom@byggnads.se

Sofie Eriksson, ungas frågor, sofie.eriksson@ssu.se

Diyar Cicek, ungas frågor, diyar.cicek@hotmail.com

Ingalill Persson, landstingsstyrelsen och sjukvård, inga-lill.b.persson@ltdalarna.se

Jonny Gahnshag, kommunstyrelsen och tillväxt, jonny.gahnshag@falun.se

*Valtältet öppnar måndag 1 september

Comments are closed.